Czy Twoja firma potrzebuje warsztatów strategicznych? Sprawdź, dlaczego tak! Jeśli chcesz rozwijać swoją firmę i wprowadzić nowy produkt, warto zastanowić się nad strategią komunikacji. Niezależnie od tego, czy kierujesz się biznesową intuicją czy analizujesz działania konkurencji, dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z warsztatów strategicznych organizowanych przez agencję kreatywną.

Z tego tekstu dowiesz się:
Czy Twoja firma potrzebuje strategii?
Co zyskasz dzięki warsztatom?
Jak prowadzimy nasze warsztaty?
Dlaczego je rekomendujemy?

Czy Twoja firma potrzebuje strategii?

Tak. Strategia – rozumiana jako określenie wizji i wyznaczenie celu, który firma chce osiągnąć – jest potrzebna każdemu przedsiębiorstwu. Podobnie jest ze strategią komunikacji. Aby zaistnieć na rynku, aby dotrzeć do klientów ze swoimi produktami, każda marka powinna mieć na to własny sposób i plan. Powinna wiedzieć do kogo, jak i gdzie mówić. Warsztaty strategiczne są pierwszym krokiem do tego, aby stworzyć plan dobrej i skutecznej komunikacji z klientem.

Warsztaty strategiczne Meta Strategy

Co zyskasz dzięki warsztatom?

Po pierwsze: uświadomisz sobie, jak ważne jest, aby znać swojego klienta. Poznać go, śledzić i projektować z myślą o nim, jego działaniach i uczuciach.

Po drugie: skonfrontujesz wyobrażenia z rzeczywistością. Spojrzysz na firmę, projekt, produkt z nowej perspektywy.

Po trzecie: zmierzysz się z kluczowymi dla rozwoju firmy bądź produktu kwestiami, które być może „dla wszystkich w naszym zespole są oczywiste”, ale nigdy nie były na poważnie przedyskutowane. W rezultacie może okazać się, że podczas warsztatu pojawią się zaskakujące sprawy do rozwiązania, i to nie tylko dotyczące strategii komunikacji.

Po czwarte: oszczędzisz czas. Unikniesz niekończących się dyskusji, rozmów, meetów czy tłumaczeń założeń biznesowych. Warsztat, wraz z czasem poświęconym na przygotowanie się do niego, jest najbardziej efektywną formą wymiany wiedzy z agencją. Poza tym podczas bezpośrednich spotkań poznasz nie tylko sposób działania agencji, ale też jej pracowników.

Po piąte: dzięki pracy Twojego zespołu z naszymi strategami zyskasz wymierne korzyści.

  • Zbudujemy solidny fundament komunikacji dla Twojej marki – ustalimy cele, długofalową wizję i rozłożymy etapy jej realizacji w czasie.
  • Zidentyfikujemy prawdziwe wyróżniki marki i stworzymy skuteczny plan, jak je wykorzystać.
  • Ustalimy, kim są, czego oczekują (szukają?) Twoi klienci. Wskażemy, co zrobić, aby ich pozyskać, zatrzymać i przywiązać do marki.
  • Usprawnimy obecne procesy komunikacyjne lub zbudujemy je od podstaw.
  • Ustalimy sposoby mierzenia skuteczności działań komunikacyjnych i sprzedażowych (KPI).

Jak prowadzimy nasze warsztaty?

Słowo warsztat kojarzy się z pracą (z miejscem do pracy, z narzędziami). I dokładnie tym jest każdy nasz warsztat strategiczny – wielogodzinną pracą wielu osób. To nie jest zwykłe, „przegadane” spotkanie, czy euforyczna „burza mózgów”. Warsztat ma swoją strukturę (założenia, czas, metodykę), która służy osiąganiu wyznaczonych celów. Prowadzimy je według autorskiego pomysłu Piotra Kiljańskiego. W uproszczeniu składają się one z 3 części:

  1. Układamy agendę i program. Przygotowujemy się do wspólnej pracy. Prosimy Cię o przekazanie informacji o firmie i o branży, o udostępnienie firmowych materiałów. Poznajemy specyfikę Twojego sektora i jego graczy. Wykonujemy tzw. research rynku. Analizujemy wyzwania, jakie przed nami stoją przy wdrażaniu projektu.
  2. Pracujemy – razem i warsztatowo. Kto uczestniczy w warsztatach? Z Twojej strony powinny to być następujące osoby: członkowie zarządu, project manager i pracownicy, którzy mają kontakt z klientem (z działów: sprzedaży, contact center i innych). Z naszej strony są to zawsze: stratedzy, moderator i protokolant. Spotykamy się zazwyczaj w miejscu innym niż Twoje biuro. Pracujemy wspólnie przez 1 dzień a najlepiej przez 2 dni na różne sposoby – wykorzystujemy metodologię Design Thinking i Service Design, w formie dyskusji oraz z pomocą takich narzędzi warsztatowych, jak Business Model Canvas czy Service Blueprint (karty pracy, z którymi przechodzimy przez kolejne zadania). Te sprawdzone metody zarządzania projektami pomagają pogłębić wzajemną wiedzę i wypracować rozwiązania. Korzystamy z nich kreatywnie, uwzględniając indywidualne potrzeby każdej marki. Spisujemy pomysły (wszystkie!), spostrzeżenia, wnioski, pytania.
  3. Przygotowujemy podsumowanie. Po każdym warsztacie tworzymy kompendium wiedzy, które jest swoistym podsumowaniem tego, co wspólnie wypracowaliśmy. Znajdziesz tu propozycje rozwiązań, nasze rekomendacje dotyczące strategii komunikacji Twojej firmy bądź produktu, a także przykładowy harmonogram działań.

Dlaczego je rekomendujemy?

Zrealizowaliśmy już ponad 280 projektów i sprawdziliśmy różne warianty współpracy. Wiemy, że jeśli zaczynamy od warsztatów, to szybciej uzyskujemy oczekiwane wyniki. Poza tym to najlepszy pierwszy krok do kolejnych etapów – czyli do stworzenia Action planu lub strategii komunikacji, projektowania materiałów komunikacyjnych oraz wdrożenia i realizowania kampanii marketingowej. Warsztaty to dla nas zawsze kluczowy moment we współpracy, ponieważ wiemy, że prowadzenie komunikacji marketingowej bez dogłębnego poznania Twojej firmy to idealny przepis na nieporozumienia, frustrację, zbędne przepalanie czasu i pieniędzy po obu stronach.

Chcesz stworzyć dobrą strategię komunikacji dla swojej firmy? Chętnie Ci w tym pomożemy i przeprowadzimy warsztaty dla Twojej firmy. Napisz do Piotr Kiljański, Strateg i doradca marketingowy z 20-letnim doświadczeniem, który odpowiada za procesy strategiczne firm: piotr@kiljanski.com.